Fülszöveg:
Jóképű idegen érkezik az álmos New England-i kisvárosba, Salem Fallsba, remélve, hogy mindent tiszta lappal kezdhet. Az egykori előkészítős leányiskolai tanárt a múltban súlyos vádak érték, amelyek megpecsételték jövőjét. Aztán egyszer csak egy nyugalmas kisvárosban találja magát, amelynek a kocsmájában mosogat, Addie Peabody irányítása alatt. Ám Salem Fallsban egy tinilányokból álló csapat tagjai sötét titkokat rejtegetnek – és Jack kiváló célpontnak tűnik, hogy megvádolják őt. A modern boszorkányperek világában Jacknek újra bizonyítania kell az ártatlanságát egy egész város előtt, amely válaszokat vár. Vajon bízhatunk-e az igazságszolgáltatásban? És a nő, akit mindennél jobban szeret, vajon mindezek fényében megbízik-e még benne?
„Néha elég egy pillanat, hogy az ember élete fenekestül felforduljon.”
Jelölések:
2018 - legjobb Picoult
A regény az alábbi címkékhez tartozik:
// Athenaeum kiadó // Jodi Picoult // 2018-as megjelenés // Borítómánia // tárgyalótermi // wicca // tárgyalás // kortárs // romantikus //
Sorozat: -
A tizedik kör után féltem belekezdeni az újabb Picoult műbe, mert kicsit megingott a bizalmam az írónőben, de mégis: esélyt akartam adni neki (és magamnak). Olvasás közben, ahogy egyre inkább fogytak az oldalak, arra jutottam, hogy kár volt tartanom tőle és még odáig is eljutottam a gondolataim tengerében, hogy ez az írónő legerősebb műve. Vajon így maradt ez az utolsó oldalig?
„Néhány mérföld után Jack St. Bride eldöntötte, hogy feladja korábbi életét.”
Szokás szerint Picoult nem aprózza el és sok szereplőt ismerhetünk meg, már az első oldalokon: Jacket, a bűnözőt, aki frissen szabadul a börtönből és új életet akar kezdeni, mindentől távol. A sorsra bízva magát, Salem Fallsban köt ki és siet másik főszereplőnk, Addie segítségére, aki a Hasta-la-Bisztrót vezeti és éppen élete legpechesebb napját ,,ünnepli" sokadmagával. A nő hálája jeléül, munkát kínál a fogadóban a férfinak, aki kap az alkalmon és úgy érzi, hogy itt új életet tud kezdeni, viszont a korábbi vádalkuja, amit azért kötött, hogy ne kerüljön börtönbe, rákényszeríti, hogy elmenjen a rendőrségre és bejelentkezzen ott, mint szexuális tevékenységért elítélt és figyelemmel kísért bűnöző. A félelem viszont nagy úr és a helyiek nem nézik jó szemmel az új lakost...
Sok érzést keltett bennem a regény és nem hiába írtam - egyébként nem clickbaitként - a bevezetőmben azt, hogy a legerősebb Picoult könyvnek érzem az Ítéletet.
A szerző ugyanúgy ír, ahogy szokott, vagyis először bemutatja a gondolatgazdag szereplőit, akik mindegyikének ad legalább egy kis bemutatkozó részt (vagy többet) és teszi érdekessé őket a múltjukkal, na meg az egyéni problémákkal.
A szerző ugyanúgy ír, ahogy szokott, vagyis először bemutatja a gondolatgazdag szereplőit, akik mindegyikének ad legalább egy kis bemutatkozó részt (vagy többet) és teszi érdekessé őket a múltjukkal, na meg az egyéni problémákkal.
Hangulatkép a google-ről |
A fülszöveg úgy harangozta be a történetet, hogy a boszorkányperek hangulatát kapjuk meg, ezért a regényben szereplő négy lány, a wicca boszorkányok, köre egyáltalán nem lepett meg, maximum nem számítottam rá annyira, de Jack múltja mellett ennek örültem a leginkább, ez a két téma érdekelt engem a legjobban. Mondjuk azért a többiek se semmik, ha a háttérről van szó, például olvashatunk Addie édesapjának bűntudatáról, amit az alkoholba fojt, vagy ott van maga Addie, akinél úgy tűnik, hogy a múlt szellemei ránehezedtek. Ezekből is látszik, hogy érdekes karaktereket kapunk és hozzájuk köthetően az érzelmi töltet nagyon a helyén van: lehet itt utálni bárkit, vagy éppen kedvelni - együttérezni Jackkel vagy éppen elítélni a múltja miatt; esetleg a wicca lánybarátság vezetőjéről elsőre megmondani, hogy na igen, vaj van a füle mögött és lehet akár azt is gondolni, hogy nincs (én az első voltam). Úgyhogy száz szónak egy a vége: az Ítéletben a szereplők nagyon erősen jelen vannak és késztetnek gondolkodásra a tetteikkel, hibáikkal, bűneikkel, illetve megosztóak lehetnek. Simán lehet az, hogy mindegyik olvasó máshogy veszi ezt vagy azt a személyt és pontosan erről szól egyrészt a mű: a kétoldalúságról, hogy mindennek több része van, nem lehet elítélni a másik embert csak azért, amit látunk - hiszen ott az addig bejárt útja és az más számára láthatatlan és ezért érdekes olvasni ezt a művet, mert a karakterek jellemzői alapján teóriákat lehet felállítani, hogy ki milyen személyiség és adott helyzetben mit lépne. Ellentmondásosnak tűnik Jack, aki próbál másokon segíteni és egészen szimpatikus képet kapunk róla, dacára a múltjának, de ugyanúgy - sőt sokkal inkább - vitatkozási alap lehet Gillian, a wiccás vezető élete.
„Szerintem – felelt végül – mindenkinek megvannak a maga kísértetei.”
Először gondoltam Jodi Picoultra úgy, mint egy bűvészre: játszik az olvasóival, elhiteti velünk, hogy amit látunk, azaz igazság, pedig csak lyukat beszél a hasunkba; majd amikor már azt hisszük, hogy tudjuk mi következik, a képünkbe robban az egész. Az írónő mindig szépen, hátul készíti elő a végjátékhoz a robbanóanyagot, de az nem minden esetben sül el jól, ahogy szerintem az előzőleg hazánkban megjelent művében sem, de itt nincsenek ilyen gondok szerencsére, bár most nem tudom pontosan a biológiai tartalmat, mert nem értek a DNS-hez, így elhiszek mindent Picoultnak. Lenyűgöző, hogyan áll össze minden végül, de az is tetszett, hogy nincs szájbarágósan elénk tárva a tanulság: legyen akár a korábbi század, akár a mai, ebben nem sok változás van, hiszen a félelem ugyanazokat az ösztönöket hozza elő belőlünk, mint régebben.
Wicca hangulatkép a google-ről |
Negatívumként említhetem, hogy minden túl gyorsan zajlik le: hirtelen történnek a változások, bár... ez nem is olyan nagy baj ebben a könyvben, annyira beleillik a történetvezetésbe, hogy egyáltalán nem tölt el rossz érzéssel vagy bármi ilyen negatív gondolattal. Viszont furcsának tartom a végkövetkeztetést, az addigi reakciók alapján számomra meglepő volt a döntés (bár egyetértek vele), de az utána lévő utolsó infó, az utolsó lapon... hát akkorát utoljára Picoult művön, az Egyszerű igazságnál néztem (ami az eddigi kedvencem).
A jól összerakottság mellett meg kell még említenem azt, hogy a leírások, az elhallgatások, minden minden segített abban, hogy kb két nap alatt elolvassam a kötetet és érezzem, ahogy beborul az ég Salem Falls felett. Hangulatos írás, feszültséggel teli és a témakezelése számomra mesteri még akkor is, ha párszor felmerül a kérdés, hogy ,,ennek a valóságban mennyi az esélye?".
„Az embereket nem érdekli az igazság, viszont rettegnek attól, hogy a balszerencse ragadós.”
Tehát tetszett az, hogy két nap kellett az ötszáz - féltégla - regényhez és hogy folyamatosan feszültség alatt voltam, továbbá az, hogy a karakterekért sokat izgultam, az utolsó oldal pedig olyan, hogy a fal adja a másikat. Nem bántam meg az olvasást és örülök, hogy újfent igent szavaztam az írónőnek. Ebben a könyvben újra azt az oldalát mutatta, amit megszerettem, a csavaros történetet kitaláló szerző köszönt vissza a szereplőin keresztül, akinek a műveit érdemes olvasni, hiszen nem lehet kiszámítani, hogy mi történik (legalábbis nekem nem sikerült). A fordulatosság itt rendben volt, bár a tárgyalótermi dráma nem olyan hangsúlyos, mint például az Egyszerű igazságnál érzésem szerint, de sokkal inkább szembetűnő az Ítélet erőssége, mint a gyengeségei, így elnézhetőek a problémák.
Ítéletem:
Nagyon tetszett
Erősségek:
- a karakterek és a hangulat
Gyengeségek:
- az ennek mennyi az esélye kérdések
- gyengébb tárgyalás szál
Kedvenc szereplő:
a védőügyvéd (enyhén spoileres lenne ki az, így csak ennyit írok róla)
Évszak:
- egyértelműen nyári olvasnivaló
Ha tetszett a bejegyzés, itt tudod megrendelni a regényt:
A mű az Athenaeum Kiadó jóvoltából látott napvilágot 2018-ban, szép kiadásban.
Az írónő további, magyarul megjelent kötetei:
(A tizedik kört már megírtam, csak közzétételre vár.)
A rovatom megszüntetése mellett döntöttem, mármint úgy, hogy különálló cikksorozatként létezzen. Egyszerűbb, ha minden értékelés végén megosztom a külföldi borítókat na meg az arról szóló véleményem. Az eddigi részeket itt találod. (A magyartól eltérő borítókat veszem alapul és mindegyik csak egyszer szerepel, hiába jelent meg több országban ugyanazzal a képpel.)
Csoportosítani is lehet őket. Először azok a borítók szerepelnek, amelyeken a lányok vagy Gillian kapja a központi szerepet:
Jack képei:
Addie lehet? (Mindenféleképpen idősebb a nő a képen... bár miért lenne rajta Addie? Ő inkább Gilly lehetne a betöltött szerep miatt, de hát a modell nem igazán passzol hozzá.)
Az a bizonyos helyszín:
Szerintem nem illik a történethez:
Szerintem a legjobb! Élőben szépségesek a színei.
(angol)
(angol)
(két angol, egy litván, egy norvég)
(két német és egy orosz)
Jack képei:
(francia, kínai, észt)
Addie lehet? (Mindenféleképpen idősebb a nő a képen... bár miért lenne rajta Addie? Ő inkább Gilly lehetne a betöltött szerep miatt, de hát a modell nem igazán passzol hozzá.)
(lengyel)
Az a bizonyos helyszín:
(két angol, egy francia és egy indonéz)
(angol)
Szerintem nem illik a történethez:
(német)
És a magyar?Szerintem a legjobb! Élőben szépségesek a színei.
Köszönöm, hogy elolvastad!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése