Neil Gaiman: Északi mitológia
Sorozat: -
Ragnarök, Forrás |
A szerző alábbi műveinek értékelései a blogon:
Köztesvilág // Szerencsére a tej // Trigger Warning (Felkavaró tartalom)
Rendületlenül próbálkozom tovább Gaiman műveinek feltérképezésével és ezért a 2017-es megjelenésű Északi mitológia került sorra, amelyben a szerző újraértelmezi a skandináv mitológiát és a saját szájíze szerint adja át nekünk azt:
- Első mondat -
,,Legalább olyan nehéz rangsorolni a kedvenc mítoszainkat, mint a kedvenc ételeinket (van olyan este, hogy thai kajára vágyunk, máskor viszont szusira, megint máskor a gyerekkorunkból ismerős házi kosztra)."
Thor és Loki a Marvel univerzumban |
,,A skandináv mitológia számomra Ragnaröktől vált maradandóvá, kísértetiesen jelenvalóvá és érvényessé, miközben más, sokkal alaposabban dokumentált hiedelmek a régmúlt részének érződtek."
és
,,Nagyon sok skandináv történet nem maradt fenn, nagyon sok mindent nem tudunk."
és
,,Igyekeztem a legjobb tudásom szerint a lehető legpontosabban és legérdekesebben újra elmesélni ezeket a történeteket és mítoszokat."Ez a mű egy válogatás a javából, azokból a történetekből, amelyekben Odin, a többi istenséggel uralkodik: kezdünk egy bemutatással, majd teremtéssel és a Ragnarökkel is foglalkozunk egy keveset, közben szó esik a Valhalláról és mindenféle északi kifejezésről, amit már hallottam valahol, de csak itt hagytam, hogy elmagyarázzák nekem. Középpontban pedig a kegyetlen istenek állnak, akik valahogy itt nem tűntek olyan félelmetesnek, mint vártam. Körülbelül, röviden és tömören ennyi a történet.
,,A kezdetek előtt nem volt semmi: se föld, se menny, se csillagok, se égbolt, csak a formátlan - alaktalan ködvilág és a szakadatlanul égő tűzvilág."
A szerző számomra olyan, mint a matekpélda, tudjátok, az, amivel a statisztikánál gyötört meg minket a matektanár: ha egy kalapban x darabszámú jó mű és y darabszámú kevésbé tetszetős regény vagy novelláskötet szerepel, akkor mennyi a valószínűsége annak, hogy a jót húzom ki? (Kedvező per összes, de ez most mindegy...) Na kb ilyen Gaiman, azt tekintve, hogy nem tudom, hogy hány darab van egyik vagy másik kategóriából tőle a kalapban, amikor kiemelek egy-egy címet. Az Északi mitológia az előbbibe tartozik, ha már nagyon ennél a példánál maradunk, de nem tudom, hogy később mit húzok ki, egyelőre itt vagyok és örülök, hogy egy nekem tetsző művet sikerült kiragadni abból a bizonyos kalapból. Ám a választásom nem volt minden tudatosságot nélkülöző: bevallom, egyáltalán nem ismertem az északi mitológiát és érdeklődően fordultam a téma felé (plusz vonzott a szerző) és annál jobb vezetőt, mint aki bevallása alapján a skandináv mitológia a kedvence, nem is lehetett volna találni Neil Gaimannél. Ehhez csak még annyit tennék hozzá, hogy imádom a mitológiát és azt, ahogyan a különféle népek elképzelik az isteneket és a világot, de ahogy Gaiman leírta: mindez csak akkor érdekes, ha különféle nézőpontokból szólnak a legendák és ő is egy saját hangvételt képvisel.
Loki a Marvel szerint |
A könyv legjobb jelenete, de ezt valahonnan ismertem, csak nem tudtam, hogy honnan. Mostmár igen. |
A kilenc szintet összekötő fa |
,,Mert amikor csak valami baj üt be, először mindig az jut eszembe, hogy Loki hibája. Ezzel sok időt megspórolok."Rengeteg Loki és Thor jelenet van, így sokszor megfigyelhettem milyen kapcsolat van köztük és ez igaz a többi istenre, bár csak mérsékelten. Egynémely történet unalmas, de vannak köztük nagyon is izgalmasak, illetve engem komolyan Loki érdekelt egyedül. Bevallom Thor annyira nem izgalmas, nemúgy mint a korábban említett bajkeverő, az ő logikája és gondolkodásmódja keltette fel a figyelmem nagyon. Többet igényeltem volna belőle, mégha ígyis mindenhol ott volt. Még! Kérek még belőle! Azért a többi szereplő sem marad hátul ha a saját érdekükről van szó: például Fenrir esetében iszonyúan kegyetlenek voltak és még több mellékszereplő járt pórul ugyanezen ok miatt.
A történetek vagy bizonyos részeik könyörtelenségről árulkodnak legtöbbször és ezek közül - most meglepek mindenkit - A költészet söre tetszett illetve Freya szokatlan esküvője, de ezeken túl is mindegyik szotri sajátos jellegű és informatív, elárulnak valami fontosat a benne szereplőkről. (Bár az emberek - istenek kapcsolatáról nem sokat tudtam meg, ellenben az óriásokról annál többet.)
Érdekel a világ, ezért találom túl rövidnek a könyvet, de ha visszagondolok rá, mindent a helyén érzek és nem igazán van hiányérzetem, maximum annyit tekintve, hogy érdekelne még egy-két kaland Lokival és Thorral. Úgyhogy maximálisan ajánlom ezt a művet, megéri olvasni, megismerkedni az északi mitológiával, ha pedig ismered, akkor lesz egy alapod az összehasonlításhoz. Egyszer majd újraolvasom, de akkor már remélem szélesebb körű ismeretem is lesz hozzá... ó és még valami: a világa durva, csak akkor olvasd ha felkészültél rá (bár szerintem Gaiman enyhített ezen a részen és nem ezen van a fő hangsúly).
,,Loki már csak ilyen volt. Akkor is nehezteltél rá, amikor a leghálásabb voltál neki, és akkor is hálás voltál neki, amikor ránézni se bírtál."
Ítéletem:
Tetszett
Erősségek:
- jó mitológiáskönyv, felkelti a figyelmet az egész mondakörre
Gyengeségek:
-kevés Loki szál
Melyik évszakra ajánlom olvasásra?
Tutira őszi könyv, teával az igazi (vagy borral a merészebbeknek).
Ha tetszett a bejegyzés, itt lehet megrendelni a regényt:
(25% kedvezmény az Agave Könyvek oldalán)
A mű az Agave Könyvek jóvoltából látott napvilágot 2017-ben stand alone-ként. A borító és a kötés gyönyörűséges, nagyon tetszik a mű kinézete a színkezeléssel együtt.
Az író további, magyarul megjelent kötetei:
- Egyéb -
A rovatom megszüntetése mellett döntöttem, mármint úgy, hogy különálló cikksorozatként létezzen. Egyszerűbb, ha minden értékelés végén megosztom a külföldi borítókat na meg az arról szóló véleményem. Az eddigi részeket itt találod.
Kicsit olyan érzésem van ezeket a borítókat figyelve, hogy mindegyik külföldi kiadó (kivéve a lengyel és a német na meg a hazai) Thor kalapácsával akarta volna eladni a művet: ,,Figyelj már, nem tudod, hogy mi az, hogy északi mitológia? De Thorról meg a fegyveréről hallottál már nem? Tökéletes." Hát kb ilyen érzésem van, amikor ezekre a képekre nézek, itt már csak a szépségről az dönt, hogy melyik kalapács (na meg a háttér) a kidolgozottabb... (Mint a YA könyvek ruha szépségversenyén.)
Angolok, bulgár és lengyel
Kicsit olyan érzésem van ezeket a borítókat figyelve, hogy mindegyik külföldi kiadó (kivéve a lengyel és a német na meg a hazai) Thor kalapácsával akarta volna eladni a művet: ,,Figyelj már, nem tudod, hogy mi az, hogy északi mitológia? De Thorról meg a fegyveréről hallottál már nem? Tökéletes." Hát kb ilyen érzésem van, amikor ezekre a képekre nézek, itt már csak a szépségről az dönt, hogy melyik kalapács (na meg a háttér) a kidolgozottabb... (Mint a YA könyvek ruha szépségversenyén.)
Német, indonéz, svéd és magyar
Köszönöm, hogy elolvastad!
Fülszöveg:
Egy új klasszikus: a jól ismert skandináv mítoszok a történetmesélés nagymestere, Neil Gaiman elképesztő átiratában.
Az ősi történetekből Gaiman regényszerű ívet kovácsol, kezdve a kilenc világ legendás megteremtésével, majd sorra veszi a félistenek, törpék és óriások tetteit. Például Thor pörölyének ellopását, aki ezután kénytelen nőnek öltözni – ez az ő szakállával és étvágyával nem kis feladat –, és úgy visszalopni. De elmeséli a legmeghatóbb történetet is, amikor Kvasir, a legbölcsebb isten véréből megfőzik azt a sört, amely aztán létrehozza a költészetet. A számtalan kaland Ragnarökkel, az istenek alkonyával, új idők és emberek születésével zárul.
Gaiman keze alatt a régi poros mítoszok újra élettel telnek meg. A regény mesteri és szellemes prózája kiemeli az istenek versengő énjét, megmutatja hajlamukat arra, hogy átverjenek másokat, és őket is átverjék, valamint megismerteti az olvasót azzal a tulajdonságukkal, hogy a szenvedélyt mindig hagyják felülkerekedni a józan eszükön.
Szerző: Neil Gaiman
Sorozatcím (kiadói): -
Sorozatcím: -
Cím: Északi mitológia
Eredeti cím: Norse Mythology
Eredeti megjelenés: 2016
Műfaj: mitológia, fantasy
Fordító: Pék Zoltán
Oldalszám: 208 oldal
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2017
Ár: 3.280 Ft
Jelölések:
2017 - legjobb élmény
A regény az alábbi címkékhez tartozik:
Agave Könyvek // Neil Gaiman // mitológia // fantasy // 2017-es megjelenés // Borítómánia
0 megjegyzés